With sunny skies and a light breeze to keep the heat at bay, North Bay’s finest athletes, coaches parents and stakeholders were hosts to dozens of schools from the sprawling NOSSA Track and Field conference.
Hundreds of athletes from Sault Ste. Marie, Central Algoma, Manitoulin, Greater Sudbury, West Nipissing, Greater Nipissing District and Mattawa convened in North Bay over the past two days to compete for a chance to attend OFSAA.
The event was hosted between Cundari Field at St. Joseph Scollard Hall (SJSH) and Chippewa Secondary School (CSS).
Athletes from the local NDA conference held their own against busloads of students from out of town.
Over 30 student - athletes from North Bay qualified for OFSAA, which will be held in Guelph on June 6th-8th.
Below are the highlights from the local teams and top athletes, along with a list of athletes who qualified for the provincial championship.
Top NDA Team Score
Ecole Secondaire Catholique Algonquin (ESCA)
- 2nd Senior Female
- 2nd Midget Male
- 2nd Junior Male
- 3rd Female Overall
- 2nd Male Overall
- 2nd Combined Overall
Top NDA Individual Scorers
1st Midget Male - Gabriel Cadieux, ESCA
3rd Junior Male - Ethan Scott, SJSH
1st Senior Male - Keon Wallingford, Widdifield Secondary School (WSS)
2nd Junior Female - Janae Hardware, WSS
2nd Senior Female - Melina Levasseur, ESCA
NDA Athletes Advancing to OFSAA
ESCA
Lucien Landriault - Midget Men’s 400m Dash,300m Hurdles, 4x100m Relay
Gabriel Cadieux - Midget Men’s 800m, 1500m run, 4x100m Relay
Kaleb Grant - Midget Men’s 4x100m Relay
Teo Ryan - Midget Men’s 4x100m Relay
Brianna Boldt - Midget Women’s Shot Put, Discus Throw
Seth Veldhuis - Junior Men’s 100m, 300m Hurdles
Quilquil Atari - Junior Men’s Long, Triple Jump
Nick Mondor - Junior Men’s Discus Throw
Catherine Heroux - Senior Women’s 800m Run
Dominique Baldasaro - Senior Women’s 400m Hurdles
Zach Martel - Senior Men’s High Jump
Melina Levasseur - Senior Women’s Long, Triple Jump
Grace Michauville - Senior Women’s Discus Throw
Raphael Dohoun - Senior Men’s Long Jump, 4x100m Relay
Mathieu Veillette - Senior Men’s 4x100m Relay
Simon Giroux - Senior Men’s 4x100m Relay
Zachary Humphrey - Senior Men’s 4x100m Relay
CSS
Adelaide Mitchell - Senior Women’s High Jump
Alex Buchman - Junior Men’s Discus Throw
Franco Cite (FC)
Scott Hatton, Midget Men’s Javelin Throw
Northern (NSS)
Brent Couchie - Junior Men’s Javelin Throw
SJSH
Lindsay Fletcher - Midget Women’s 800m, 1500m Run
Tristan Croxon - Midget Men’s 400m Dash
Ethan Anderson - Midget Men’s Long Jump
Ethan Scott - Junior Men’s 800m, 1500m Run
Laura Campbell - Junior Women’s 1500m Run
Connor Russo - Senior Men’s 800m, 1500m Run
West Ferris (WFISS)
Camryn Walker - Midget Women’s 400m Dash
Widdifield (WSS)
Janae Hardware - Junior Women’s 200m, 400m Dash, 300m Hurdles, 4x100m Relay
Emma Robertson - Junior Women’s 3000m Run
Kaylee Tench - Junior Women’s 4x100m Relay
Koral Tench - Junior Women’s 4x100m Relay
Alexandra Lannin - Junior Women’s 4x100m Relay
Logan Frederick - Junior Men’s Shot Put
Keon Wallingford - Senior Men’s 3000m run , 2000m Steeplechase
Links to Results:
For more information on NOSSA Track and Field, please visit https://nossa.rainbowschools.ca/Pages/tfhomepage.html